Co to jest kaucja? Dlaczego jest pobierana i kiedy jest zwracana?
2025-03-09 18:33:26
Kaucja to określenie, z którym spotkamy się, między innymi w tematyce wynajmowania mieszkania. Chociaż wiele osób wie, co oznacza kaucja, to zdarza się, że możemy niekiedy błędnie rozumieć to określenie. Dowiedz się, czym dokładnie jest kaucja, kiedy się ją pobiera i czy jest ona zwrotna?
✔ Kaucja – czym jest to określenie?
✔ Jaka może być wysokość kaucji i od czego ona zależy?
✔ Kiedy kaucja jest zwrotna?
✔ Czy kaucja powinna zostać zawarta w umowie?
Kaucja – czym jest to określenie?
Wynajmując mieszkanie prawie zawsze pobierana jest przez właściciela kaucja. Zazwyczaj to właściciel lokalu ustala sobie konkretną wysokość kaucji, jaką pobierze od najemcy. Warto jednak wspomnieć, że kwestia kaucji i jej wysokość jest także regulowana przez przepisy prawne.
Kaucja pobierana jest przy podpisywaniu umowy, dotyczącej wynajmu mieszkania. Celem pobierania kaucji jest zabezpieczenie się właściciela lokalu pod względem finansowym na wypadek, gdyby najemca nie płacił bądź też doprowadziłby do zniszczenia rzeczy w mieszkaniu np. mebli, czy sprzętów. Oczywiście to, czy właściciel będzie chciał wpłaty kaucji jest kwestią indywidualną, jednak wiele osób, decyduje się na takie rozwiązanie.
Jaka może być wysokość kaucji i od czego ona zależy?
Jak zostało to wspomniane już wcześniej maksymalna wysokość kaucji określona jest przez przepisy prawne. Ile więc może ona wynosić? Zgodnie z przepisami kaucja nie może być wyższa niż dwunasto-krotność miesięcznego czynszu i sześcio-krotność miesięcznego czynszu podczas najmu okazjonalnego. Jak zauważyłeś w rezultacie, mogą być to bardzo wysokie kwoty. Na szczęście właściciele mieszkań nie ustalają tak wysokich kaucji. Najczęściej kaucja wynosi dwukrotność/trzykrotność miesięcznego czynszu. Zdarza się też, że właściciel mieszkania pobiera także kaucję w wysokości jednomiesięcznego czynszu.
Warto zauważyć, że kaucja nie może zostać pobrana w przypadku lokali socjalnych, komunalnych lub też w momencie zamiany lokalu.
Kiedy kaucja jest zwrotna?
Bardzo ważną informacją zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i najemców jest to, że kaucja jest zwrotna. Właściciel mieszkania ma 30 dni na zwrot kaucji. Jeśli jednak nie dotrzyma on terminu, najemca powinien skontaktować się z nim w celu odzyskania swoich pieniędzy. Z reguły nie ma problemów ze zwrotem kaucji, ale zawsze istnieje pewne ryzyko, że właściciel lokalu będzie zwlekał z jej zwrotem.
Czy może zdarzyć się sytuacja, że kaucja nie zostanie zwrócona w całości? Oczywiście, że tak. Do takich sytuacji dochodzi, gdy mieszkanie zostanie zniszczone przez najemcę, a właściciel będzie musiał je odświeżyć/ wyremontować lub zakupić nowe meble, sprzęty itp. Kaucja jest zabezpieczeniem finansowym dla właściciela mieszkania, dlatego ma on prawo do wykorzystania jej celem odnowienia lokalu.
Czy kaucja powinna zostać zawarta w umowie?
Podpisując umowę dotyczącą wynajmu lokalu mieszkalnego, każdy szczegół, powinien zostać zawarty w tym dokumencie. Dotyczy to również kaucji. W umowie należy zawrzeć, więc wysokość kaucji, jaka zostanie wpłacona przez najemcę. Informacja o kaucji to jednak nie wszystko, co powinno znaleźć się w umowie najmu lokalu.
Warto również określić, w jakim stanie jest mieszkanie, które będzie wynajmowane. Powinno uwzględnić to stan mebli, sprzętów, a także ogólny stan lokalu. Pamiętajmy też o zawarciu informacji, dotyczących uszkodzeń, jeśli takie znajdują się w mieszkaniu, które będzie wynajmowane. Dzięki temu podczas rozwiązywania umowy najmu właściciel mieszkania nie naciągnie najemcy na niepotrzebne koszty. Jeśli tak szczegółowe informacje nie zostałyby zawarte, właściciel mieszkania mógłby powiedzieć, że to najemca dokonał pewnych uszkodzeń. Udowodnienie przez najemcę, że było inaczej, byłoby wtedy bardzo trudne.
Z reguły współpraca dotycząca wynajmowania lokalu przebiega pomyślnie. Rzadko kiedy pojawiają się problemy. Właściciel mieszkania musi jednak dobrze zabezpieczyć się na wypadek nieuczciwości najemcy. Tak samo najemca, powinien zabezpieczyć się poprzez przypilnowanie, aby w umowie uwzględnione zostały wszelkie istotne informacje. Dzięki temu rozwiązanie umowy będzie zdecydowanie prostsze i nie będzie rodziło niepotrzebnych komplikacji.