Jakie są plusy i minusy mieszkania ze ślepą kuchnią?

Rozwiązaniem architektonicznym stosowanym przed laty w polskich mieszkaniach jest ślepa kuchnia. Obecnie raczej tak się już nie buduje, ale nie znaczy to, że na rynku nie ma mieszkań, w których kuchnia ma nadal taki charakter. Powszechne jest przekonanie, że takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne i negatywnie wpływa na możliwości aranżacyjne mieszkania. Tymczasem okazuje się, że ślepa kuchnia ma również swoje zalety. Poznajmy bliżej plusy i minusy ślepej kuchni.

Czym jest ślepa kuchnia?

Ślepa kuchnia to rozwiązanie architektoniczne, które chętnie było wykorzystywane w blokach z wielkiej płyty. Często stawiano na nie w mieszkaniach mających dwa pokoje. Jest to kuchnia pozbawiona okna, do której najczęściej wchodzi się przez inny pokój. Takie rozwiązanie pozwalało na wygospodarowanie miejsca na pokój, który – w odróżnieniu od kuchni – miał okno. Wielu architektów podkreśla dzisiaj, że ślepa kuchnia to swego rodzaju prototyp kuchni otwartej na salon. Obecnie zamiast ślepej kuchni mamy nowoczesne aneksy kuchenne. W tym przypadku kuchnia połączona jest z salonem, nie ma ściany, która oddzielałaby oba pomieszczenia. To świetny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Szczególnie dobrze sprawdza się to więc w niewielkich mieszkaniach.

Jakie są zalety mieszkania ze ślepą kuchnią?

Ślepe kuchnie pozwalały na efektywne wykorzystanie przestrzeni w mieszkaniu. Takie rozwiązanie sprawiało, że okno znajdowało się w pokoju, a więc w tym pomieszczeniu, w którym było zdecydowanie bardziej potrzebne. W efekcie mieszkanie stawało się dużo bardziej funkcjonalne. Architekci do dzisiaj podkreślają, że była to największa zaleta ślepej kuchni.

Ślepa kuchnia to oddzielne pomieszczenie. Jest to kolejna duża zaleta tego rozwiązania architektonicznego. Przygotowywanie posiłków nie wiąże się bowiem z tym, że intensywne zapachy obecne są w każdym pomieszczeniu mieszkania. W przypadku aneksu kuchennego połączonego z salonem trzeba liczyć się z uciążliwymi aromatami, które pojawiają się za każdym razem, kiedy decydujemy się coś przygotować. W ślepej kuchni tego problemu nie ma.

Dlaczego ślepe kuchnie nie są już dzisiaj wykorzystywane?

Ślepe kuchnie mają również wady. To właśnie one sprawiają, że to rozwiązanie architektoniczne nie jest już spotykane w nowo zaprojektowanych budynkach. Przede wszystkim – jak sama jej nazwa wskazuje – nie ma ona okien. Co więcej, jest najczęściej bardzo oddalona od tych części mieszkania, które okna mają. W efekcie ilość światła dziennego w tym pomieszczeniu jest naprawdę niewielka. Nawet gotując w południe bardzo słonecznego dnia, trzeba w takiej kuchni palić światło. Podnosi to rachunki za energię elektryczną. Do tego nakłada konieczność stosowania określonych rozwiązań aranżacyjnych. Ślepa kuchnia powinna być urządzona w możliwie jak najbardziej jasnych kolorach.

Mogą Cię zainteresować...

Rodzaje umów najmu mieszkania – co warto o nich wiedzieć?

29 marca 2024

Czy wynajmujący może wejść do mieszkania i je skontrolować?

27 lutego 2024