O czym pamiętać, chcąc bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Zakup własnego mieszkania to naprawdę duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Często nie dysponujemy wystarczającymi oszczędnościami, a kredyt nie znajduje się w zasięgu naszych możliwości. Wówczas rozwiązaniem jest najem mieszkania. Niestety, nie brakuje nieuczciwych właścicieli. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę. Pozwoli to na uniknięcie często bardzo poważnych problemów w przyszłości.

Czy stan opisany w ogłoszeniu jest zgodny z rzeczywistością?

Osoby publikujące ogłoszenie o możliwości wynajęcia mieszkania nierzadko mijają się z rzeczywistością. Dołączają stare zdjęcia, nie opisują M dokładnie, pomijają najbardziej istotne kwestie. Wszystko oczywiście po to, aby mieszkanie wynająć jak najszybciej. Aby uniknąć rozczarowań, nigdy nie należy decydować się na wynajem bez wcześniejszego osobistego obejrzenia mieszkania. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy opis jest zgodny z rzeczywistością. Stawiając na dobrego pośrednika – na przykład Hosthelper – nie należy martwić się tym, czy nieruchomość zgodna jest z tym, co znalazło się w jej opisie.

Czy mieszkanie jest własnością wynajmującego?

Decydując się na wynajęcie mieszkania, należy dokładnie sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Jest to jedna z tych kwestii, których nigdy nie należy lekceważyć. Aby uniknąć problemów, warto rozważyć skorzystanie z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wówczas to ona odpowiedzialna jest za sprawdzenie stanu prawnego mieszkania, które trafia do oferty. Co jednak w sytuacji, kiedy decydujemy się na wynajem bez pośredników, a podczas rozmowy z rzekomym właścicielem okazuje się, że mieszkanie jest własnością wujka? Wówczas można wynająć je tylko wówczas, gdy osoba chcąca podpisać z nami umowę przedstawi stosowne pełnomocnictwo. W przeciwnym razie nigdy nie należy decydować się na wynajem. Może to być bowiem początek problemów.

Czy można wynająć mieszkanie bez umowy?

Zdarza się, że właściciel mieszkania nie chce podpisywać umowy, proponując wynajem mieszkania na przysłowiową „gębę”. Lepiej nie decydować się na taki krok. Umowa jest absolutną podstawą. To ona reguluje relacje między wynajmującym a najemcą, wskazuje na prawa i obowiązki każdej ze stron. W umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące:

  1. czasu, na jaki została zawarta;
  2. danych każdej ze stron;
  3. płatności.

Dobrym posunięciem jest spisanie aneksu, w którym dokładnie opisany zostanie stan mieszkania. Warto dołączyć zestawienie znajdujących się w nim przedmiotów, opisać ewentualne usterki. Jest to sposób na uniknięcie oskarżeń o kradzież bądź zniszczenia w przypadku wyprowadzki.

Jakie są obowiązki najemcy, a jakie wynajmującego?

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie ustalić, jakie są obowiązki każdej ze stron. Warto pamiętać, że mówi o nich ustawa o ochronie praw lokatorów, ale ustalenia znajdujące się w umowie są priorytetowe. Jeśli jednak ich nie ma, to najemca ma obowiązek między innymi:

  1. dbać o to, aby mieszkanie było utrzymane we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym;
  2. naprawiać i konserwować płytki, wykładziny, podłogi, drzwi, okna, ściany;
  3. naprawiać i konserwować meble, sprzęt RTV i AGD, wyposażenie, które znajdują się w łazience.

Na najemcy spoczywa również obowiązek dbania o piec centralnego ogrzewania, włączniki, gniazdka i bezpieczniki. Z kolei wynajmujący odpowiada za wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, wykładzin, tynków, grzejników. Zobowiązany jest również do napraw instalacji.

Mogą Cię zainteresować...

Lokator nie płaci – dowiedz się, co to jest windykacja miękka

5 lipca 2024

Mieszkanie na start – kto może skorzystać?

3 czerwca 2024