Zarząd, zarządca, administrator nieruchomości – czym różnią się te funkcje?
2024-09-27 17:04:08
Nieruchomość to budynek, nad którym zawsze ktoś pełni stały nadzór. Często chodzi tu nie tylko o samo zarządzanie, ale też organizowanie remontów, napraw, czy ustalanie pewnych zasad panujących w obiekcie. Najczęściej w kwestii zarządzania nieruchomością, mamy do czynienia z określeniami zarządu, zarządcy oraz wspólnoty mieszkaniowej. Niektóre z tych określeń są nam znane, natomiast zdarza się, że niektóre z nich stosujemy zamiennie, chociaż oznaczają zupełnie coś innego. Poznaj, zatem bliżej te określenia, sprawdź i jaki wpływ na nadzór nad budynkami?
✔ Zarząd – jaką rolę pełni to określenie w kwestii zarządzania nieruchomością?
✔ Zarządca, czyli zarząd powierzony – co warto tutaj wiedzieć?
✔ Administrator nieruchomości – kim jest i jakie ma prawa?
Zarząd – jaką rolę pełni to określenie w kwestii zarządzania nieruchomością?
Zarząd jest dosyć znanym określeniem, nie tylko w kwestii zarządzania nieruchomościami, ale też na wielu innych płaszczyznach. Skupmy się jednak tylko na tym pierwszym aspekcie. Zarząd może składać się z jednej lub kilku osób fizycznych. Członkowie zarządu wyłonieni zostają w formie głosowania na zebraniu wspólnoty, czy też podczas indywidualnego głosowania mieszkańców. Członkiem zarządu może być osoba z wewnątrz lub z zewnątrz. Co ważne, wybór ten zawsze musi być dobrze przemyślany, a ostateczna decyzja podjęta świadomie. W końcu będzie to miało w dużym stopniu wpływ na całą nieruchomość i jej mieszkańców.
Zarząd może zostać odwołany, jeżeli nie będzie spełniał oczekiwań mieszkańców. Jest to ogromną zaletą dla wspólnoty mieszkaniowej. Może się bowiem zdarzyć, że do pełnienia tej funkcji zostanie wybrana nieodpowiednia osoba. Możliwość jej odwołania jest więc dużym udogodnieniem.
Zarządca, czyli zarząd powierzony – co warto tutaj wiedzieć?
Zarządca może być osobą fizyczną lub przedsiębiorcą. W tym przypadku można powierzyć zarządzanie nieruchomością komuś z zewnątrz np. firmie, która będzie stale nadzorować budynek, podejmować ważne decyzje w imieniu osoby będącej właścicielem mieszkania w danym obiekcie. Sposób powierzenia funkcji zarządcy odbywa się w formie umowy notarialnej bądź w postaci uchwały protokołowanej przez notariusza.
Spisane zostają także prawa i obowiązki, jakie będzie miał zarządca, ale też druga strona umowy. Zawarcie wszystkiego na piśmie jest niezbędne, ale też daje jasność, gdzie są granice w kwestii zarządzania i jakie możliwości mają obie strony. Można również, dzięki temu ustalić, czym dokładnie będzie zajmować się zarządca. Z reguły zarządca nieruchomości kojarzony jest z właścicielem obiektu. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej i funkcji tej nie musi pełnić wyłącznie właściciel budynku.
Warto zwrócić tu też uwagę na to, że zarządcą może być również firma świadcząca kompleksowe usługi zarządzania najmem nieruchomości. Taka firma jest zazwyczaj odpowiedzialna za cały proces związany z wynajęciem lokalu. Zarządca działa tu także w imieniu właściciela mieszkania. Obie strony ustalają pomiędzy sobą konkretne warunki współpracy. Co więcej, każda ze stron czerpie w takiej sytuacji korzyści, a właściciel mieszkania nie musi samodzielnie zajmować się wynajmowaniem swojego lokalu i tracić na to czasu. Konieczne jest posiadanie przez zarządcę ubezpieczenia cywilnoprawnego.
Administrator nieruchomości – kim jest i jakie ma prawa?
Zakres obowiązków administratora nieruchomości znacznie różni się od wyżej wymienionego zarządu i zarządcy. Oczywiście to, jakie kompetencje będzie miał administrator nieruchomości, zależy przede wszystkim od ustaleń zawartych w umowie. Podpisywana jest tu umowa cywilnoprawna, która uprawnia daną osobę do pełnienia konkretnej funkcji.
Nie jest wymagane posiadanie specjalnej licencji przez administratora. Niezbędne jest tu, natomiast posiadanie ubezpieczenia administratora od odpowiedzialności cywilnej. Jest to ważne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek szkód związanych z działalnością administratora.
Administrator nieruchomości odpowiada, między innymi za:
✔ Utrzymanie porządku na terenie obiektu
✔ Pobieranie określonych opłat
✔ Egzekwowanie zaległych należności
✔ Nadzorowanie remontów
✔ Prowadzenie dokumentacji
Mogą być ustalane też dyżury, gdzie w razie potrzeby poszczególne osoby będą do dyspozycji.