Zniszczony apartament na wynajem – co zrobić?

Zniszczony apartament na wynajem – co zrobić?

Najem krótkoterminowy staje się coraz bardziej popularnym sposobem zarabiania pieniędzy. Nic dziwnego, skoro jeśli mieszkanie znajduje się w atrakcyjnym miejscu, jak np. miejscowość turystyczna, jego wynajem krótkoterminowy może się okazać bardzo lukratywnym sposobem na zarobek.

Mimo pozornej łatwości, jest to zajecie często wymagające znaczących nakładów czasu i pieniędzy. Jednym z powodów, że tak sie dzieje jest zwyczajne zużywanie sie wyposażenia czy zniszczenia spowodowane przez najemców. Żeby zmaksymalizować zyski płynące z najmu krótkoterminowego trzeba podjąć odpowiednie działania, których głównym zadaniem będzie pokrycie kosztów eksploatacji mieszkania.

Przykłady zniszczeń w mieszkaniu

Do zniszczeń zależnych od najemców mogą należeć: uszkodzenia mebli, zabrudzenia/uszkodzenia ścian, uszkodzenia okien, zniszczenia sprzętów elektrycznych.

Z kolei zniszczenia niezależne od najemców to: zalania apartamentu, uszkodzenia powstałe w wyniku pogody, włamania.

Jak widzimy, każde z tych powyższych uszkodzeń mogą okazać się bardzo kosztowne w naprawie i znacząco uszczuplić nasze oczekiwane zyski z najmu krótkoterminowego, jednak nie warto się zniechęcać i kroczyć bardziej tradycyjnymi ścieżkami takimi jak najem długoterminowy. Istnieje kilka sposobów i sztuczek pozwalających zapobiec i zminimalizować ewentualne koszty naprawy.

Zniszczony apartament na wynajem – co zrobić

Jak w większości przypadków, tak i w tym, aplikuje się przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”, chodzi nam tutaj o środki zapobiegawcze, które każdy wynajmujący powinien stosować. Należą do nich między innymi kaucje i ubezpieczenie mieszkania. Kaucja nie dość, że pokrywa ewentualne zniszczenia poczynione przez najemców, to jeszcze sprawia, że będą oni bardziej uważni i ostrożni w obchodzeniu się z wynajmowanym mieszkaniem.

Ubezpieczenie trudno jest opisać w kilku zdaniach, gdyż każdy z wynajmujących powinien skontaktować się z ubezpieczycielem w celu ustalenia najlepszych dla siebie warunków i kosztów ubezpieczenia. W skrócie tak samo jak ubezpieczenie na życie jest to ważna inwestycja, która często niesłusznie jest przez nas pomijana do czasu aż nie jest już za późno. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, a to, że pewne wypadki nigdy wcześniej się nie wydarzyły wcale nie oznacza, że nigdy się nie zdarzą..

Jeżeli jednak jesteśmy postawieni już przed faktem dokonanym konieczna będzie naprawa powstałych uszkodzeń. Poza oczywistym pokryciem kosztów z naszej kieszeni, jeśli zniszczenie powstało z winy najemcy możemy podzielić koszty. Ostatecznie takie rzeczy jak właśnie ustalenie, kto i w jakim przypadku pokrywa koszty napraw przeprowadzanych w mieszkaniu powinniśmy uzgodnić z najemcą w trakcie omawiania umowy najmu, to bardzo ważny zapis, który pozwoli nam przygotować się na wszystko. Podzielenie kosztów naprawy jest przeważnie najlepszą opcją, która obu stronom pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy i nerwów. Może się zdarzyć, że najemca omówi współpracy. Jeżeli usterka pojawiła się z jego winy zawsze pozostaje pociągnięcie sprawy dalej i wytoczenie pozwu o zwrot kosztów naprawy. Jest to jednak opcja ostateczna, adekwatna w przypadku znaczących zniszczeń dokonanych przez najemcę. Małe kwoty za zniszczenia zwyczajnie nie są warte zachodu i niestety jeśli najemca nie jest skłonny do współpracy lepiej i taniej w większości przypadków jest samemu pokryć koszt zniszczeń.

Mogą Cię zainteresować...

Lokator nie płaci – dowiedz się, co to jest windykacja miękka

5 lipca 2024

Mieszkanie na start – kto może skorzystać?

3 czerwca 2024